Достапни линкови

logo-print

Руски закон за нула толеранција на алкохол за возачи


Рускиот претседател Дмитри Медведев денеска предложи закон за нула толеранција на алкохол за возачите. Со овој предлог закон се затегнуваат парвилата со кои нивото на алхохол дозволено за возачот е 0,03 проценти,. Според статистичкит еподатоци во Русија минатат година загинале над 2000 луѓе при несреќи предизвикани од пијани учесници во сообраќајот.
XS
SM
MD
LG