Достапни линкови

logo-print

Малиќи ќе бара пребројување на гласовите


Коалицијата на актуелниот ирачки премиер Нури ал Малиќи ќе бара од судот да нареди ново рачно пребројување на гласовите од парламентарните избори што се одржаа на 7 ми март. Владиниот потпарол Али ал Дабах изјави дека има информации за прекршување на изборните правила во делови на Багдад и Мосул и поради тоа ќе барат пребројување во тие области.Коалицијат ана поранешниот премиер Ајад Алави, Иракија победи со два пратеничка мандата повеќе од коалицијата
XS
SM
MD
LG