Достапни линкови

logo-print

Писмо од Обама до Иванов


Претседателот на Македонија Ѓорге Иванов денеска доби писмо од американскиот претседателот Барак Обама со благодарност за дополнителните македонски војници во Авганистан. ,,Со ваквиот придонес, сега Македонија е една од земјите со најголемо учество во ИСАФ според бројот на војници. Го цениме постојаното партнерство на Вашата земја во одговорот на нашите заеднички предизвици, не само во Авганистан, туку и на други места во светот, вклучително во Босна и Ирак. Ве охрабруваме да продолжите да работите преку процесот на Обединетите нации на решавање на прашањето околу името што е можно поскоро со што Вашата земја ќе може да се придвижи во исполнувањето на своите евроатлантски аспирации,, се наведува во писмото на американскиот претседател Обама до претседателот Иванов.
XS
SM
MD
LG