Достапни линкови

logo-print

Во Ирак ќе бидат објавени изборните резултати


Ирачката изборна комисија соопшти дека денеска ќе ги објави целосните резултати од парламентарните избори одржани на 7 март. До ова доаѓа и покрај повиците на министерот за внатрешни работи Џавад ал Болани за одложувањето на објавувањето на резултатите, страхувајќи за безбедноста на земјата. Првичните резултати покажуваат дека блокот на премиерот Нури ал Малики, тесно води пред коалицијата на поранешниот премиер Ајад Алави.
XS
SM
MD
LG