Достапни линкови

logo-print

Шефот на турската дипломатија на средби со државниот врв


Министерот за надворешни работи на Република Турција Ахмед Давутоглу ја продолжува посетата на на Македонија со средба со неговиот домаќин, министерот за надворешни работи Антонио Милошоски, а ќе биде примен и од претседателот Ѓорге Иванов, од претседателот на Собранието Трајко Вељаноски и од премиерот Никола Груевски. Предвидено е министерот Давутоглу да се сретне и со претставници на Парламентарната група за пријателство меѓу Македонија и Турција. На средбите се очекува да бидат разменети мислења за низа значајни прашања, особено во поглед на унапредување и продлабочување на билатералната соработка, за процесите на евроинтеграција на двете земји, како и за актуелни регионални теми.
XS
SM
MD
LG