Достапни линкови

logo-print

Договорен планот за финансиска помош на Грција


Земјите членки на евро зоната на синоќешниот вонреден состанок во Брисел постигнаа договор за планот за финансиска помош на Грција. Планот се состои во комбинација на кредити кои на Грција ќе и ги дадат одделни земји од евро зоната и Меѓународниот монетарен фонд. Планот беше овозможен вчера попладне кога за него се согласија двете најголеми земји на евро зоната- Франција, која поддржуваше помош за Грција и Германија која до тогаш беше против.
XS
SM
MD
LG