Достапни линкови

logo-print

Папандреу побара акција од евопските лидери


Грчкиот премиер Јоргос Папандреу денеска во Брисел побара од европските лидери да дејствуваат за стабилизација на европската валута. Тој во својот говор на Самитот на Европската Унија не спомна за можна финансиска помош од Меѓународниот монетарен фонд. Папандреу пред новинарите изјави дека преку зајакнување на еврозоната и ќе се стабилизира европската валута. Еврото падна на најниско ниво во последниве 10 месеци во однос на американскиот долар поради загриженоста на Европската унија за тоа како да и се помогне на задолжената Грција.
XS
SM
MD
LG