Достапни линкови

logo-print

Јужна Африка стравува од протести за време на светското фудбалско првенство


Владата на Јужна Африка изрази загриженост дека може да се зголеми бројот на насилните протести за време на Светското првенство во фудбал, по последната серија на демонстрации во сиромашните делови на земјата.Владиниот потпарол, Темба Масеко изјави дека стравуваат дека демоснтрациите ќе ескалираат кога земјата ќе биде во фокусот на светската јавност во период кога треба да се покажат како најдобри домаќини.
Во Јужна Африка, изминатава година со насилани протести, демонстрантите бараат пристап до основни јавни сервиси и против новиот јавен транспортен систем.
XS
SM
MD
LG