Достапни линкови

logo-print

Клинтон започна преговори со Пакистан


Американскиот државен секретар Хилари Клинтон денеска започна отворени преговори со Пакистан за како што ги нарече „ кршливите “ односи на двете земји. Клинтон изјави дека пакистанската борба со исламистичките екстремисти е и американска борба. Се очекува на преговорите да се зборува за безбедносната соработка. Пакистанските власти соопштија дека од преговорите очекуваат цивилен нуклеарен договор со Вашингтон сличен на оној што го имаат Соединетите Држави со Индија.
XS
SM
MD
LG