Достапни линкови

logo-print

Премиерот Груевски во Брисел


Македонскиот премиер Никола Груевски денеска ќе ја започне посетата на Брисел, каде што во текот на денов ќе се сретне со еврокомесарот за проширување Штефан Филе, а ќе биде примен и од претседателот на Советот на ЕУ Херман ван Ромпеј и од претседателот на Европскиот парламент Јержи Бузек. Како што беше претходно најавено, премиерот Груевски утре ќе се сретне со својот грчки колега Јоргос Папандреу, а една од темите на разговорот се очекува да биде спорот меѓу двете земји околу името.
XS
SM
MD
LG