Достапни линкови

logo-print

Годишнина од бомбардирањето на СРЈ


Во Србија денеска се одбележува 11- годишнината од почетокот на бомбардирањето на тогашна Сојузна Република Југославија од страна на НАТО. Во Белград точно напладне ќе се огласат сирени кои ќе дадат знак за престанок на воздушна опасност. Бомбардирањето во 1999-та година траеше 78 дена и, според проценките од различни извори, притоа загинале меѓу 1200 и 1500 луѓе.
XS
SM
MD
LG