Достапни линкови

logo-print

Романија ќе набави американски половни воени авиони


Романскиот Врховен совет на одбраната синоќа реши Војската на Романија да набави половни американски повеќенаменски авиони Ф16, затоа што за нови Букурешт „не располага со потребни финансиски средства“. Министерството за одбрана е принудено на овој чекор, бидејќи авионите МИГ 21 Лансер, кои сега ги користи армијата, се употребливи до 2013 година. Конечната одлука за набавка на американските авиони треба да ја донесе романскиот парламент.
XS
SM
MD
LG