Достапни линкови

logo-print

Грузија ќе прими тројца затвореници од Гвантанамо


САД објавија дека ќе испратат во Грузија тројца затвореници од својот контроверзен затвор Гвантанамо на Куба. Портпаролот на Стејт департментот Филип Кроули изрази благодарност до Тбилиси за помошта што ќе го забрза затворањето на овој објект, каде што сега ќе останат уште 183 затвореници. САД се трудат постепено да го испразнат затворот, во кој во јануари минатата година се наоѓаа 240 затвореници уапсени за време на војната против тероризмот, особено во Авганистан.
XS
SM
MD
LG