Достапни линкови

logo-print

Кина сериозно да ја разгледа одлуката на Гугл


Соединетите Американски Држави го повикаа Пекинг сериозно да го разгледа значењето на одлуката на најголемиот светски интернет пребарувач Гугл делумно да се повлече од Кина и да се пренасочи на Хонг Конг, поради ограничувањата што кинеската влада ги наметнува на Интернет. Стејт департментот синоќа соопшти дека американската администрација немала никаква улога во потегот на Гугл. Оттаму истакнуваат дека Пекинг треба сериозно да ги разгледа последиците, ако една од најпрепознатливите светски институции констатира дека е премногу тешко да се работи во Кина.
XS
SM
MD
LG