Достапни линкови

logo-print

Ерменскиот претседател со понуда за размена на територии


Ерменскиот претседател Серж Саркисјан денеска изјави дека ерменските безбедносни сили може да вратат дел од азербејџанските територии кои ги држат под нивна закрила по војната меѓу двете земји, во замена за безбедност и самоопределување на регионот Нагорно Карабах. Тој додаде дека ерменската страна може да размислува да ги врати регионите околу Карабах, за да се овозможи поврзување на Нагорно Карабах со Ерменија. Во воениот конфликт меѓу Ерменците и Азербејџанците во раните 90-ти години од минатиот век загинаа над 30 илјади луѓе.
XS
SM
MD
LG