Достапни линкови

logo-print

Европскиот Парламент ја критикува Русија


Европскиот парламент ја критикува Русија поради неуспехот во потрагата по убијците на активистите за човекови права.Од поткомитетот за човекови права на Европскиот Парламент соопштија дека „неказнувањето на извршителите“ е постојана тема на разговори со руските власти. Во соопштението е наведено дека постои опаснот по живот за активистите за човекови права во Русија и покрај ветувањата на рускиот претседател Дмитри Медведев дека ќе ја реши ситуацијата.Се уште никој не е обвинет за минатогодишните убиства на Наталија Естемирова и Станислав Маркелов.
XS
SM
MD
LG