Достапни линкови

logo-print

Нетанјаху на средба со Обама


Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху пред неговата денешна средба во Вашингтон со американскиот претседател Барак Обама изјави дека Израел има право да гради нови еврејски населби во источен Еруаслим. Во говорот пред произраелската лоби група во Вашингтон тој изјави дека Ерусалим не е населбa, туку главен град на Израел. На истиот собир американскиот државен секретар Хилари Клинтон изјави дека израелската политика на изградба на еврејски населби во источен Еруаслим и на Западниот Брег претставува пречка за блискоисточниот мировен процес.


XS
SM
MD
LG