Достапни линкови

logo-print

Грчките државни службеници на нови протести


Федерацијата на државните службеници во Грција за денеска свика нов протест против мерките на владата за строго штедење. За попладне е најавен и тричасовен прекин на железничкиот сообраќај. Во меѓувреме, во Грција е објавено дека грчки пратеници и европратеници ќе приложат два милиона евра на сметката за солидарност за намалување на државниот долг на земјата. Одлуката била донесена на минатонеделното заседание на лидерите на партиите претставени во парламентот.
XS
SM
MD
LG