Достапни линкови

logo-print

Нетанјаху не се откажува од градење во Источен Ерусалим


Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху рече дека Израел има право да гради во Ерусалим и оти градот „не е населба“, туку главен град на Израел.
Нетанјаху рече дека еврејските населби од Ерусалим ќе останат дел од Израел при каков било можен мировен договор со Палестинците.
„Евреите граделе во Ерусалим пред 3000 години, градат и сега“, рече Нетанјаху.
Американските власти оценија дека проширувањето на еврејските населби во Источен Ерусалим го попречува мировниот просец на Блискиот Исток.
XS
SM
MD
LG