Достапни линкови

logo-print

Амнести Интернејшнал бара мораториум за смртните казни во Белорусија


Организацијата за заштита на човековите права Амнести Интернејшнал го осуди погубувањето на двајца затвореници во Белорусија и го повика претседателот Александар Лукашенко да воведе мораториум на егзекуциите. Амнести Интернејшнал вели дека мајката на едниот од погубените им кажала дека луѓето биле застрелани без да им се дозволи да се сретнат со семејствата за последен пат.
XS
SM
MD
LG