Достапни линкови

logo-print

Турската Влада бара помош од опозицијата за уставни измени


Турскиот вицепремиер Џемил Чичек изјави дека Владата денеска ќе побара поддршка од опозициските партии за измени на неколку членови од Уставот. Тој додаде дека измените ќе го направатат уставот подемократски и ќе ги зајакне позициите на земјата за приклучување во Европската Унија. Пакетот вклучува мерки кои ќе го намалат влијанието на државата врз забраната за работење на политички партии и реформи во начинот на кој се бираат судиите и обвинителите.


XS
SM
MD
LG