Достапни линкови

logo-print

Жените во Јемен бараат да се дозволат малолетнички бракови


Илјадници мулсиманки денеска излегоа да протестираат пред парламентот во Јемен против одлуката да се забрани склучување брак со девојки помлади од 17 години. Демонстранките носеле транспаренти на кои пишувало „не го забранувајте она што Алах го дозволил“, пренесуваат новинските агенции. Малолетничките бракови во таа земја се честа појава и голем дел од муслиманското население се спротивставува на таквата забрана пренесуваат агенциите.
Минатата година, 12-годишно девојче од Јемен почина за време на породувањето заедно со бебето. Овој случај наиде на остра меѓународна осуда.
XS
SM
MD
LG