Достапни линкови

logo-print

Демонстрантите во Русија бараат политичка слобода


Околу илјада демонстранти во Санкт Петерсбург денеска бараа од владиниот тим на рускиот премиер Владимир Путин да ја напушти Владата. Над 1500 антивладините демонстранти протестираат и во Владивосток. Опозицијата најави дека слични протести ќе се одржат во Москва и уште неколку други руски градови.Демонстрантите протестираат против владината економска политика и бараат поголема политичка слобода во земјата.
XS
SM
MD
LG