Достапни линкови

logo-print

Обама повторно му понуди дијалог на Иран


Американскиот претседател Барак Обама ја обнови понудата до Иран за дијалог и за надминување на кризата со нуклеарната програма на Техеран низ преговори. Во видео обраќањето по повод Норуз, нова година според иранскиот календар, Обама истакна дека Соединетите Држави сакаат да им помагаат на иранците и покрај разликите меѓу двете влади. Истовремено, Обама повтори дека Вашингтон работи со меѓународната заедница на усвојување нов пакет санкции против Иран поради одбивањето да ги замрзне нуклеарните активности.
XS
SM
MD
LG