Достапни линкови

logo-print

Бан Ки Мун во посета на Западниот Брег


Генералниот секретар на Обединетите Нации Бан Ки Мун денеска на Западниот Брег се запозна со изградбата на израелските доселенички населби. Во негова придружба беше палестинскиот премиер Салам Фајад. Бан Ки Мун денеска е во посета на регионот, еден ден откако квартетот за Блискиот Исток, Соединетите Држави, Русија, Европската Унија и Обединетите Нации, повика на директни преговори меѓу израелците и палестинците. Од Израел беше побарано и да ја запре изградбата на доселеничките населби. Палестинците ги поздравија овие ставови, а израелската влада не ги коментираше.
XS
SM
MD
LG