Достапни линкови

logo-print

Во Турција најавени разговори за уставни измени


Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган изјави дека неговата партија во идната недела ќе одржи разговори со опозицијата за предложените уставни промени. Станува збор за измени на изборот на судии и на законот за забрана на политичките партии. Секуларистите сметаат дека измените претставуваат директен предизвик за исламистичката влада.
XS
SM
MD
LG