Достапни линкови

logo-print

Турски авиони во обид да пресретнат хеликоптер на ЕУ


Грчкото министерство за одбара денеска соопшти дека два турски авиона се обиделе да пресретнат хеликоптер на европската агенција за надгледување на границите, Фронтекс додека патролирал во југоисточниот дел на Егејско море. Во соопштението се додава дека турските авиони се повлекле откако на тоа место стигнале два грчки авиона од типот Еф 16. Грција ја обвинува Турција дека го игнорира транзитот на имигранти и оти не ја почитува спогодбата за реадмисија.
XS
SM
MD
LG