Достапни линкови

logo-print

Тадиќ ќе присуствува на самитот само ако се почитува резолуцијата за Косово


Српскиот претседател Борис Тадиќ по разговорот со словенечкиот премиер Борут Пахор го повторил ставот дека учеството на Србија на престојниот Самит зависи од третманот што ќе го добие Косово пренесува новинската агенција Бета. Тадиќ побара присуството на косовскиот претседател на регионалната конференција да виде во склад со резолуцијата на Обединетите Нации. Регионалната конференција е закажана за 20 –ти март и ја организираат Словенија и Хрватска за забрзување интеграциите на Балканските земји во Европската Унија.
XS
SM
MD
LG