Достапни линкови

logo-print

Обама ја критикува намерата на Израел да гради во Источен Ерусалим


Плановите на Израел да изгради илјадници нови еврејски домови во источен Ерусалим не се поволни за напредок во мировните преговори на Блискиот исток, изјави американскиот претседател Барак Обама. Во интервју за американската телевизија Фокс Њуз, Обама дополни дека овој план на израелските власти не предизвикал криза во односите со Соединетите Држави. Израел и САД имаат специјална врска која нема да исчезне, рече Обама, додавајќи дека пријателите понекогаш не се согласуваат.
XS
SM
MD
LG