Достапни линкови

logo-print

Воена вежба на НАТО ја налути Русија


Воени авиони на НАТО денеска прелетаа над балтичките држави како дел од најавена воена вежба која ја налути Русија, пренесуваат новинските агенции. НАТО соопшти дека прелетот над Литванија, Естонија и Латвија е дел од вежба со кој се демонстрира посветеност на алијансата на колективната безбедност. Рускиот амбасадор Дмитриј Рогозин во Брисел пред еден месец ги критикуваше плановите за прелет над балтичките земји, истакнувајќи дека со такви вежби се „создава загриженост во Русија“.
XS
SM
MD
LG