Достапни линкови

logo-print

Шест години од мартовските судири на Косово


Денеска се навршуваат шест години од избувнувањето на најголемите судири на Косово по доаѓањето на меѓународните сили, а во кои загинаа 19 цивили. Дводневните судири почнаа откако полицијата на УНМИК пронајде тела на две албански деца во реката Ибар на северот на Косово. Масовните демонстрации на косовските Албанци, кои за смрта на децата ги обвинија Србите, избувнаа во јужниот дел на Митровица, а потоа се проширија на другите делови на Косово. Притоа биле убиени 11 Албанци и 9 Срби, а над 900 други биле повредени.
XS
SM
MD
LG