Достапни линкови

logo-print

Антикризните мерки во Грција на дневен ред во Брисел


Европската комисија денеска ќе го разгледа календарот за воведување на антикризните мерки во Грција во 2010 година, најави вчера Европскиот комесар за монетарна и финансиска политика Оли Рен. Тој истакна дека Грција до средината на мај треба да претстави свој план за среднорочни буџетски перспективи до 2012 година. Според европски извори, земјите од еврозоната се подготвени да и помогнат на Грција со 20-25 милијарди евра во случај таа без тие пари да не може да се извлече од кризата.
XS
SM
MD
LG