Достапни линкови

logo-print

Украина со закон ке забрани приклучување кон НАТО


Украинската нова владина коалиција ќе предложи закон со кој ќе се спречи земјата да се приклучи кон која било воена алијанса вклучувајќи ја и НАТО. Ова денеска го соопштија од кабинетот на претседателот Виктор Јанукович. Потегот следува по ветувањето што Јанукович го даде во предизборната кампања дека нема да дозволи Украина да стане членка на НАТО. Поранешната премиерка на Украина, Јулија Тимошенко за време на нејзиниот мандат се обиде да ја доближи земјата до НАТО алијансата.
XS
SM
MD
LG