Достапни линкови

logo-print

Меѓународна критика за контраверзна комеморација во Летонија


Контроверзна комеморација за летонски воени трупи кои во Втората Светска Војна се бореле со Германците против Црвената советска армија, помина мирно денеска покрај големото полициско обезбедување на улиците. Неколку стотини луѓе носејќи знамиња во рацете маршираа за да одадат почит на 140- те илјади луѓе кои се бореа во војната.Церемонијата предизвика меѓународна осуда, пренесуваат новинските агенции.
XS
SM
MD
LG