Достапни линкови

logo-print

Мичел ја одложи посетата поради дипломатската криза со Израел


Американскиот пратеник за Блискиот исток Џорџ Мичел ја одложи посетата на регионот поради дипломатската криза со Израел. Кризата избувна минатата недела за време на посетата на Потпретседателот Џо Бајден, кога Израел најави дека ќе изгради 1.600 станови за Евреите во Источен Ерусалим, кој Палестинците сакаат да биде главен град на нивната идна држава.Вашингтон побара од Израел да покаже посветеност на американското медијаторство за индиректни мировни разговори со палестинците.
XS
SM
MD
LG