Достапни линкови

logo-print

Висока делегација на НАТО од Неапол во Македонија


Во дводневна официјална посета на Република Македонија ќе претстојува висока делегација на Здружената команда на НАТО во Неапол, предводена од Командантот, адмирал Марк Фицџералд. Адмирал Фицџералд за време на посетата ќе се сретне со министерот за одбрана Зоран Коњановски и со началникот на ГШ Мирослав Стојановски. Предвидена и е и средба со премиерот Никола Груевски. Тема на средбите, како што е најавено, ќе биде придонесот на АРМ во мисијата ИСАФ во Авганистан, реформите во одбраната, како и напредокот на АРМ во примената на Концептот за оперативни способности на НАТО.
XS
SM
MD
LG