Достапни линкови

logo-print

Американската војска ја препушта контолата врз затворите во Ирак


Американската војска ја препушти контролата врз затворскиот камп Таџи на ирачките власти. Затворскиот камп, кој се наоѓа на 25 километри одалеченост од Багдад има капацитет за 5 600 затвореници. Американската војска соопшти дека вториот затворски камп кој се уште е под нивни надзор ќе биде под ирачка контрола од 15-ти јули. Според најавите на Вашингтон до крајот на август од Ирак треба да се повлечат речиси половина од американските војници.XS
SM
MD
LG