Достапни линкови

logo-print

Милошоски во посета на Косово


Министерот за надворешни работи на Република Македонија Антонио Милошоски денеска ќе престојува во еднодневна официјална посета на Република Косово на покана од неговиот косовски колега Скендер Хисени.
Покрај средбата со својот домаќин, шефот на македонската дипломатија ќе биде примен од претседателот на Косово Фатмир Сејдиу и од претседателот на косовскиот Парламент Јакуп Красниќи. Милошоски ќе има и обраќање пред членовите на парламентарната Комисија за надворешна политика. Во рамки на посетата, предвидено е свечено отворање на новите простории на Амбасадата на Македонија во Приштина, како и средба на Милошоски со претставници на македонско-горанската заедница во Косово
XS
SM
MD
LG