Достапни линкови

logo-print

Иранскиот верски лидер го осудува традиционалниот фестивал


Иранскиот верски лидер ајатолахот Али Хаменеи денеска го осуди фестивалот што традиционално се одржува во март за дочек на иранската Нова Година. Хаменеи истакнал дека настанот не е муслимански и треба да се избегне. Иранската полиција соопшти дека во изминативе неколку денови загинале 7 луѓе додека подготвувале пиротехника за претстојниот фестивал.
XS
SM
MD
LG