Достапни линкови

logo-print

Партијата на Малики има двојно повеќе гласови од второрангираната партија


Ирачката изборна комисија соопшти дека шиитската коалиција на премиерот Нури ал Малики е во водство според изброените 60 проценти од гласачките ливчиња во јужната провинција Басра.Според последните податоци за провинцијата Басра до сега коалцијата на Малики има освоено над 220 илјади гласови што е за двојно повеќе од второ рангираната шиитска коалиција „Националана Алијанса“. Партијата на поранешниот премиер Ијад Алави има освоено 36 илјади гласови до сега. Конечните резулати ќе бидат готово за неколку недели.

XS
SM
MD
LG