Достапни линкови

logo-print

Шпанија сака да се забрзаат преговорите со Турција за влез во ЕУ


Шпанија предлага до крајот на јуни да бидат отворени уште четири поглавја од преговорите за членство на Турција со Европската унија.Ова го изјави денеска шпанскиот министер за надворешни работи Мигел Анхел Моратинос, по средбата со шефовите на дипломатиите на Естонија, Италија, Турција, Финска и Шпанија. Моратинос истакна дека Шпанија сака забрзување на преговарачкиот процес и очекува да бидат отворени поглавјата за образование, конкурентност, безбедност на храната и за енегетика. Досега Турција започна преговори по 14 поглавја, додека осум се замрзнати поради спорот околу Кипар.


XS
SM
MD
LG