Достапни линкови

logo-print

Нетанјаху бара истрага за еврејската населба


Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху наредил да се спроведе истрага зошто владини претставници го објавиле планот за изградба на 1600 куќи за еврејски доселеници во Источен Ерусалим, за време на посетата на американскиот потпретседател Џо Бајден. Од кабинетот на премиерот соопштија дека наредбата за истрагата следувала по вонредниот состанок на премиерот со клучните министри во Израел. Израел е под голема меѓународна осуда поради одобрувањето на планот за изградба на нова еврејска населба во источен Ерусалим.

XS
SM
MD
LG