Достапни линкови

logo-print

Карзаи дозволи странци да ги набљудуваат престојните избори


Авганистанскиот претседател, Хамид Карзаи дозволи странски набљудувачи да учествуваат во Комисијата за мониторинг на престојните парламентарни избори. Неговиот потпарол, Вахид Омар изјави дека ваквата одлука е донесена поради „транзициската фаза на демократија“ во која се наоѓа сега земјата. Тој истакна дека сепак контролата ќе ја имаат авганистанските набљудувачи. Новинските агенции известуваат дека овој потегот доаѓа во услови на притисоци од меѓународните институции за да се да се избегне повторување на измама како онаа на минатогодишните претседателски избори.
XS
SM
MD
LG