Достапни линкови

logo-print

Унгарците барат автономија на областа Секуја во Романија


Унгарската граѓанска партија во Романија бара територијална автонимија на дел од трансилванската област каде што мнозинството од жителите се Унгарци. Претседателот на партијата, Сас Јено изјави дека досегашните облици на деценрализација не успеале и дека најдобро решение е територијална автономност на областа Секија. Тој побара во таа област официјален јазик да биде унгарскиот. Локалните власти ова барање решиле да го испратат до романскиот Парламент, Советот на Европа и Европската Унија, пренесуваат новинските агенции.
XS
SM
MD
LG