Достапни линкови

logo-print

Турски протест поради шведската резолуција за геноцид врз Ерменците


Турското министерство за надворешни работи му врачи протестна нота на шведскиот амбасадор поради одлуката на шведскиот парламент за признавање на масакрот врз Ерменсците од Отоманска Турција во 1915 како геноцид. Амбасадорот Кристер Апс изјави дека Шведска верува дека историјата треба да им се остави на историчарите и оти Стокхолм сака силни пријателски односи со Турција.
XS
SM
MD
LG