Достапни линкови

logo-print

Кина го отфрли извештајот на САД за човекови права


Кина ги отфрли критиките на Стејт Департментот за непочитување на човековите права. Како што јави Ксинхуа, во соопштението на кинеската влада се вели дека како и во претходните години извештајот на Вашингтон е полн со обвинувања за состојбата на човековите права во повеќе од 190 земји и региони ,меѓу кои, е и Кина. Според Пекинг, од друга страна, САД се слепи па и го прикриваат прекршувањата на човековите права на сопствена територија.
XS
SM
MD
LG