Достапни линкови

logo-print

САД бара од арапските земји да го зголемат притисокот врз Иран


Американскиот секретар за одбрана Роберт Гејтс изјави дека Кина треба да биде поттикната од земјите од Заливот да поддржи нови санкции на Обединетите Нации против Иран околу неговата нуклеарна програма. Гејтс ова го кажа за време на својата посета на Обединетите Арапски Емирати, каде што побара поцврста акција против Иран поради одбивањето да го стопира производството на збогатен ураниум. Во меѓувреме, иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад го осуди присуството на САД во регионот, предупредувајќи дека Вашингтон настојува да доминира со енергетските ресурси во регионот во име на борбата против тероризмот .
XS
SM
MD
LG