Достапни линкови

logo-print

Ејуп Ганиќ ослободен со кауција


Британскиот суд го ослободи од притвор со кауција поранешниот член на претседателството на Босна и Херцеговина, Ејуп Ганиќ. Тој беше уапсен на почетокот на месецов во Лондон поради потерница од Србија за воени злостортва во време на воениот конфликт во Босна. Според правилата за екстрадиција, Србија има 45 дена од апсењето на Ганиќ да им испрати на британските власти целосни детали за случајот.
XS
SM
MD
LG