Достапни линкови

logo-print

Иранско предупредување до соседите


Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад денеска ги предупреди земјите во Персискиот Залив против американското присуство во регионот. Тој го обвини Западот дека планирал да ја преземе контролата врз енергетските ресурси во Заливот. Во регионот престојува американскиот секретар за одбрана Роберт Гејтс во потрага на поддршка за финансиски притисок врз Иран поради неговата нуклеарна програма.
XS
SM
MD
LG