Достапни линкови

logo-print

Авганистан не сака да стане бојно поле на туѓи војни


Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи денеска изјави дека Авганистан не сака да стане бојно поле на војни меѓу Индија, Пакистан, Иран и Соединетите држави. До овој негов коментар доаѓа откако Иран и Соединетите држави деновиве разменија обвинувања за двојна игра во Авганистан. Карзаи кој е во посета на Пакистан го повтори повикот за разговори со талибанците, како и плановите за одржување мировна конференција за Авганистан во идниот месец.
XS
SM
MD
LG